HOME OFFICE – METODA NA PRZETRWANIE FIRM W CZASIE KORONAWIRUSA

praca-zdalna-2020

Przez koronawirusa zakłady pracy stanęły przed dużym wyzwaniem, dlatego niektórzy pracodawcy wprowadziło system pracy zdalnej. Dla wielu pracowników jest to nowa sytuacja, więc warto poznać na jakich zasadach będziemy pracować. Poniżej wyjaśnimy, jak pracować zdalnie w 2020 roku.

Niecodzienna sytuacja związana z koronawirusem, a w szczególności zagrożenie związane z jego rozprzestrzenianiem, postawiła w trudnej sytuacji zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Ustawa z dnia 8 marca 2020 roku, która mówi o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwiększa uprawnienia pracodawcy w stosunku do pracowników. Może on bowiem nakazać pracownikowi pracę zdalną jako działanie prewencyjne przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Co więcej, pracownik nie może odmówić wykonania takiego polecenia. Jeśli pracodawca nakazał mu pracę zdalną, to musi to wykonać. W przeciwnym wypadku będziemy mieć do czynienia z naruszeniem obowiązków pracownika, co może skutkować nawet rozwiązaniem umowy o pracę.

PRACA ZDALNA A KORONAWIRUS – biuro we własnym domu

Kiedy zostaniemy oddelegowani przez pracodawcę do pracy zdalnej np. do własnego domu, warto przygotować miejsce pracy. Jak zorganizować miejsce pracy? Najlepszą opcją jest wyodrębnienie pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do pracy. W przypadku, kiedy nie mamy takiej możliwości, ponieważ nie dysponujemy wolnym pokojem, zadbajmy aby nasze miejsce pracy było możliwie jak najlepiej odseparowane od reszty pomieszczenia. 

Bardzo pomocne będzie przestawienie stołu lub biurka, które może korzystnie wpłynąć na komfort pracy. Lecz najważniejsze jest to, aby zachować rytm pracy do którego przywykliśmy. Pozwoli nam to zachować odpowiedni balans pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Jednak w wielu przypadkach praca w domu połączona jest z opieką nad dziećmi, dlatego wsparcie drugiego rodzica lub bliskiej osoby jest dużym wsparciem. Co więcej, zgodnie ze specustawą związaną z koronawirusem matka lub ojciec może w takiej sytuacji złożyć oświadczenie, iż chce skorzystać z tzw. dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Następnie zaplanuj godziny pracy w ten sposób, aby wyrobić się ze wszystkim zleconymi zadaniami. Postaraj się, żeby nic Cię nie rozpraszało np. telewizor. Będąc tak przygotowanym, możemy zacząć pracę.

PRAWA I OBOWIĄZKI PRACODAWCY W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

Przede wszystkim należy pamiętać, że sytuacja w której się znaleźliśmy, mowa tu o koronawirusie nie zwalnia nas z obowiązku pracy. Specustawa w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 jasno reguluje obowiązki pracownika i pracodawcy. Każdy pracodawca ma prawo zlecić pracę zdalną swojemu pracownikowi. Specustawa nie reguluje sposobu przekazania tej informacji pracownikowi – może zostać zlecona w dowolnej formie (np. ustnej).

Ustawa nie określa okresu okresu wykonywania pracy zdalnej, lecz art. 3 ustawy traci moc po upływie 180 dni. Co to oznacza? Otóż, mówi to o tym, że czas, na jaki pracodawca może polecić wykonywania pracy zdalnej, nie może wykraczać poza wyżej wspomniany okres. Natomiast w przypadku urlopu, pracodawca ma prawo wysłać osobę zatrudnioną na zaległy urlop w terminie wyznaczonym przez siebie, jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku. W tym przypadku zgoda pracownika nie jest wymagana.

+ posts

Paulina Gajewicz to utalentowana redaktorka internetowa, która posiada niezwykłe umiejętności pisarskie oraz pasję do tworzenia wartościowych treści dla swoich czytelników. Zdobyła bogate doświadczenie dzięki pracy w różnych firmach i agencjach marketingowych, co pozwoliło jej zdobyć wiedzę z zakresu copywritingu, SEO oraz marketingu internetowego.

Jej blog internetowy to prawdziwy skarbnica wiedzy na temat biznesu, marketingu oraz lifestyle'u. Paulina specjalizuje się w tworzeniu treści skierowanych do kobiet, które poszukują inspiracji, porad oraz motywacji do rozwoju swoich karier i życia osobistego.

Jej artykuły cechuje profesjonalizm, dbałość o szczegóły oraz oryginalne podejście do tematu. Paulina nie boi się podejmować trudnych tematów i stara się dotrzeć do sedna każdej sprawy, aby czytelnicy otrzymali rzetelną informację i wartościową wiedzę.

Dzięki swojemu zaangażowaniu oraz umiejętnościom Paulina zyskała rzeszę wiernych czytelników, którzy doceniają jej pracę i podejście do tematu. Jej blog to nie tylko miejsce, gdzie można znaleźć ciekawe artykuły, ale również platforma wymiany doświadczeń oraz inspiracji dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje pasje i umiejętności.

Dodaj do zakładek Link.

O Paulina Gajewicz

Paulina Gajewicz to utalentowana redaktorka internetowa, która posiada niezwykłe umiejętności pisarskie oraz pasję do tworzenia wartościowych treści dla swoich czytelników. Zdobyła bogate doświadczenie dzięki pracy w różnych firmach i agencjach marketingowych, co pozwoliło jej zdobyć wiedzę z zakresu copywritingu, SEO oraz marketingu internetowego. Jej blog internetowy to prawdziwy skarbnica wiedzy na temat biznesu, marketingu oraz lifestyle'u. Paulina specjalizuje się w tworzeniu treści skierowanych do kobiet, które poszukują inspiracji, porad oraz motywacji do rozwoju swoich karier i życia osobistego. Jej artykuły cechuje profesjonalizm, dbałość o szczegóły oraz oryginalne podejście do tematu. Paulina nie boi się podejmować trudnych tematów i stara się dotrzeć do sedna każdej sprawy, aby czytelnicy otrzymali rzetelną informację i wartościową wiedzę. Dzięki swojemu zaangażowaniu oraz umiejętnościom Paulina zyskała rzeszę wiernych czytelników, którzy doceniają jej pracę i podejście do tematu. Jej blog to nie tylko miejsce, gdzie można znaleźć ciekawe artykuły, ale również platforma wymiany doświadczeń oraz inspiracji dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje pasje i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.